PAWA Cover Photo.jpg
 
 

2017 PERFORMING ARTS AWARDS WA NOMINEES

BEST NEWCOMER
Georgina Cramond – Interrupting A Crisis, The Blue Room Theatre & Ribs
Alan Little – Conversations With The Dead, Yirra Yaakin Theatre Company
Kirsty Marillier – Coma Land, Black Swan State Theatre Company & Performing Lines WA
Morgan Owen – Coma Land, Black Swan State Theatre Company & Performing Lines WA
Giuseppe Rotondella – Switzerland, Black Swan State Theatre Company
Kat Shaw – Hypatia, The Blue Room Theatre & The Open Lid Ensemble

BEST SUPPORTING ACTOR (MALE)
Humphrey Bower – Coma Land, Black Swan State Theatre Company & Performing Lines WA
St John Cowcher – My Robot, Barking Gecko Theatre Company
Ben Sutton – Coma Land, Black Swan State Theatre Company & Performing Lines WA
Steve Turner – Let The Right One In, Black Swan State Theatre Company
Mararo Wangai – The Advisors, The Last Great Hunt

BEST SUPPORTING ACTOR (FEMALE)
Arielle Gray – Laika: A Staged Radio Play, The Blue Room Theatre & Second Chance Theatre
Amy Mathews – Coma Land, Black Swan State Theatre Company & Performing Lines WA
Caroline McKenzie – Endgame, Black Swan State Theatre Company
Morgan Owen – Coma Land, Black Swan State Theatre Company & Performing Lines WA
Alison van Reeken – Let The Right One In, Black Swan State Theatre Company

BEST DESIGN
Steve Berrick – Robot Design – My Robot, Barking Gecko Theatre Company
Tyler Hill – Set & Costume – Endgame, Black Swan State Theatre Company
Cherish Marrington – Set & Costume – I Am My Own Wife, Black Swan State Theatre Company
Bruce McKinven – Set & Costume – Switzerland, Black Swan State Theatre Company
Jonathon Oxlade – Set & Costume – The Irresistible, Side Pony Productions & The Last Great Hunt 

BEST MUSIC
Georgina Cramond – Composition – Interrupting A Crisis, The Blue Room Theatre & Ribs
Rachael Dease – Composition & Sound Design – Let The Right One In, Black Swan State Theatre Company
Ash Gibson Greig & Phil Downing – Composition & Sound Design – The Irresistible, Side Pony Productions & The Last Great Hunt
James Luscombe – Composition & Sound Design – My Robot, Barking Gecko Theatre Company
Brett Smith & Joe Lui – Composition – The Book of Life, The Blue Room Theatre & Renegade Productions

BEST ACTOR (MALE)
Brendan Ewing – The Eisteddfod, Black Swan State Theatre Company
Brendan Hanson – I Am My Own Wife, Black Swan State Theatre Company
Geoff Kelso – Endgame, Black Swan State Theatre Company
Ian Michael – Let The Right One In, Black Swan State Theatre Company
Tim Watts – The Irresistible, Side Pony Productions & The Last Great Hunt 

BEST ACTOR (FEMALE)
Adriane Daff – The Irresistible, Side Pony Productions & The Last Great Hunt
Arielle Gray – My Robot, Barking Gecko Theatre Company
Natalie Holmwood – The Eisteddfod, Black Swan State Theatre Company
Georgia King – The One by Jeffrey Jay Fowler, The Blue Room Theatre & Whiskey & Boots
Kirsty Marillier – Coma Land, Black Swan State Theatre Company & Performing Lines WA

BEST DIRECTOR
Jeffrey Jay Fowler – The Eisteddfod, Black Swan State Theatre Company
Joe Lui – I Am My Own Wife, Black Swan State Theatre Company
Zoe Pepper – The Irresistible, Side Pony Productions & The Last Great Hunt
Sam Strong – Once In Royal David's City, Black Swan State Theatre Company & Queensland Theatre
Clare Watson – Let The Right One In, Black Swan State Theatre Company

BEST NEW WORK
The Advisors – Gita Bezard, Jeffrey Jay Fowler, Arielle Gray, Chris Isaacs, Frieda Lee & Mararo Wangai
Coma Land – Will O'Mahony
The Irresistible – Adriane Daff, Zoe Pepper & Tim Watts
Laika: A Staged Radio Play – Scott McArdle
Toast – Liz Newell

BEST INDEPENDENT PRODUCTION
Hypatia – The Blue Room Theatre & The Open Lid Ensemble
Laika: A Staged Radio Play – The Blue Room Theatre & Second Chance Theatre
Tamagotchi Reset and Other Doomsdays – The Blue Room Theatre & Ten Tonne Sparrow
The One by Jeffrey Jay Fowler – The Blue Room Theatre & Whiskey & Boots
Toast – The Blue Room Theatre & Maiden Voyage Theatre Company

BEST MAINSTAGE PRODUCTION
The Eisteddfod – Black Swan State Theatre Company
I Am My Own Wife – Black Swan State Theatre Company
The Irresistible – Side Pony Productions & The Last Great Hunt
Let The Right One In – Black Swan State Theatre Company
My Robot – Barking Gecko Theatre Company